• Strona główna
  • News
  • Koronawirus w Polsce – objawy i leczenie. Jak uchronić się przed zachorowaniem na COVID-19?
maski covid-19 w Polsce

Koronawirus w Polsce – objawy i leczenie. Jak uchronić się przed zachorowaniem na COVID-19?

Koronawirus to najpopularniejszy temat ostatnich miesięcy. Szybkość jego rozprzestrzeniania się oraz liczba zachorowań dają powody do poważnych obaw zarówno o zdrowie swoje jak i najbliższych. Jako, że COVID-19 jest chorobą wirusową wywoływaną właśnie przez koronawirusa można jej zapobiegać poprzez stosowanie podstawowych zasad higieny, w tym mycie rąk mydłem lub alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze, a co najważniejsze pozostawanie w dystansie od innych osób. W tym trudnym okresie zachorowań istotne jest korzystanie również ze środków ochronnych, które pomagają uchronić nas przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Sprawdź jakie charakterystyczne objawy mogą wskazywać na zachorowanie na COVID-19 oraz jak leczyć tę chorobę oraz skutecznie jej zapobiegać.

Koronawirus w Europie – jak wygląda sytuacja w państwach takich jak Polska, Niemcy, Hiszpania, Włochy?

Koronawirus do Europy przywędrował z Chin, gdzie już pod koniec 2019 roku odkryto pierwsze przypadki zachorowania wywołane nową odmianą koronawirusa SARS-Cov-2. Pierwsze przypadki w Europie pojawiły się już w styczniu, jednak to w lutym zaczeły pojawić się większe ogniska zakażeń. W najgorszej sytuacji znalazły się Włochy. Obecnie największa liczba zachorowań oraz zgonów występuje w Hiszpanii. Duża liczba zachorowań pojawiła się również w państwach takich jak Węgry czy Niemcy. Patrząc na świat, zdecydowanie najwięcej przypadków zachorowań występuje obecnie w USA.

Sytuacja w Polsce w porównaniu z państwami takimi jak Hiszpania czy Włochy na razie nie jest tak dramatyczna, jednak i w naszym kraju obserwuje się szybki wzrost zachorowań. Do tej pory na koronawirusa (03.04.20) zachorowało już ponad 3 tysiące osób. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, rząd Polski od marca konsekwentnie wprowadza nowe ograniczenia dotyczące przemieszczania się oraz funkcjonowania miejsc publicznych. Zamknięte zostały galerie handlowe, restauracja, puby oraz kina, teatry czy biblioteki. Obostrzenia identyczne jak te w Polsce zostały przez rządy innych państw zarówno w Europie jak i na świecie. Istotnym ograniczeniom poddany został międzynarodowych ruch pasażerski.

Objawy koronawirusa

Choroba koronawirusowa charakterzyzuje się objawami podobnymi do grypy, dlatego tak trudno ją od niej odróżnić. Część osób chorobę tę może przejść bezobjawowo. Objawy, które zazwyczaj pojawiają się u osób chorych na COVID-19 to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. W trakcie choroby pojawić mogą się także bóle mięśni oraz zmęczenie. Zachorowanie na koronawirusa najciężej objawia się u osób  starszych oraz cierpiących na choroby przewlekłe. 

Leczenie choroby – jak pozbyć się koronawirusa?

Niestety, nie istnieje obecnie lek, który pozwoliłby pozbyć się koronawirusa. Obecnie możliwe jest tylko leczenie objawowe, tzn. minimalizowanie skutków jakie wywołuje zachorowanie na COVID-19 – łagodzenie gorączki, bólu gardła czy kaszlu. Najlepszym wyjściem jest więc prewencja przed zachorowaniem. Aby uchronić się przed zachorowaniem na koronawirusa najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny oraz unikanie kontaktu z osobami, które mogą być zarażone.

Jak uniknąć zachorowania na koronawirusa? Czy maseczki ochronne na twarz pomagają uchronić nas przed COVID-19?

Aby uchronić się przed chorobą należy podjąć wszelkie możliwe środki ochrony, które zalecane są przede wszystkim przez WHO czyli Światową Organizację Zdrowia. WHO jako organizacja, której zadaniem jest ustalanie norm i standardów w dziedzinie zdrowia oraz tworzenie polityki zdrowotnej opartej na faktach naukowych. WHO przekazuje najbardziej wiarygodne, oparte na wiedzy informacje i tworzy zalecenia, które winny być przestrzegane we wszystkich państwach, aby można było ograniczyć skutki pandemii. W przypadku koronawirusa, podstawowe zalecenia WHO dotyczące działań prewencyjnych to mycie rąk, dezynfekowanie ich, dezynfekowanie powierzchni, ograniczenie kontaktu z innymi oraz odpowiednie przestrzeganie zasad higieny szczególnie w miejscach publicznych. Niezwykle ważne jest również dbanie o odporność organizmu, zdrową dietę oraz wystarczającą ilość snu. W trakcie wirusa aby chronić swoje drogi oddechowe przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych skorzystać można również z maseczek filtrujących. WHO zaleca korzystanie z maseczki z klasą ochrony FFP3 lub FFP2 – filtrują one ponad 90% cząsteczek powietrza i pozwalają lepiej zabezpieczać układ oddechowy przed szkodliwymi substancjami. Należy jednak pamiętać, że maseczka nie daje nam wystarczającej ochrony, najważniejsze jest pozostawanie w domu oraz przestrzeganie zasad higieny, szczególnie mycie rąk. 

0