• Strona główna
  • News
  • Koronawirus w Polsce – nowe obostrzenia – obowiązek zasłaniania twarzy i ust w miejscach publicznych
dezynfekcja rąk

Koronawirus w Polsce – nowe obostrzenia – obowiązek zasłaniania twarzy i ust w miejscach publicznych

Koronawirus to obecnie jeden z najbardziej poważnych problemów z jakimi mierzy się niemal cały świat w tym Polska. Od kiedy w marcu w Polsce pojawił się pierwszy koronawirusa rozpoczęto wprowadzać środki ochronne, które mają uchronić przed rozprzestrzenianiem się tego nowego typu wirusa. Wprowadzono zakaz zgromadzeń, ograniczono działalność sklepów, pozamykano galerie handlowe, kina, opery oraz teatry a także restauracje, które jedzenie obecnie dostarczają tylko na dowóz lub sprzedają na wynos. Wychodzenie z domów zostało ograniczone do absolutnego minimum. Od 16 kwietnia w Polsce obowiązywał będzie również obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jak ma wyglądać takie zasłanianie twarzy? Czy każdy musi mieć maseczkę ochronną? Dowiedz się jaka ochrona na twarz jest najbardziej skuteczna i gdzie będą obowiązywały nakazy noszenia maseczek.

Koronawirus z Chin – co to takiego?

Koronawirus do Polski oraz innych państw europejskich (i nie tylko) przywędrował z Chin. Tam właśnie pojawił się pierwszy przypadek. Wirus szybko zaczął się rozprzestrzeniać i wywołał epidemię. Zachorowania, które wskazywały na nowy rodzaj koronawirusa pojawiły się w mieście Wuhan, w prowincji Hubei już pod koniec 2019 roku. Wywołuje on chorobę COVID-19, która jest chorobą układu oddechowego. Objawami przypomina ona często grypę. Zazwyczaj główne symptomy to: gorączka, kaszel, pojawić się mogą również duszności i problemy z oddychaniem. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Zarazić się można nim głównie przez kontakt z zarażonymi osobami, które kichają lub kaszlą. Należy również uważać na powierzchnię, których dotykamy. Jeśli znajduje się na nich wirus, a następnie dotkniemy palcami twarzy, szczególnie okolice nosa czy ust również może dojść do zarażenia.

Jak uchronić się przed zachorowaniem na COVID-19?

Najważniejszym środkiem ochronnym w trakcie panowania epidemii koronawirusa jest częste, regularne mycie rąk wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. Dodatkowo, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie płynów dezynfekujących na bazie alkoholu (min. 60%), którymi warto dezynfekować nie tylko ręce ale również i powierzchni, na których osadzać mogą się zarazki. Niezwykle istotne jest również unikanie dużych skupisk ludzi, właśnie z tego powodu została wprowadzona obowiązkowa kwarantanna, ograniczenia w przemieszczaniu się oraz korzystania z przestrzeni publicznej. Pamiętaj o tym, że przenosić koronawirusa mogą również osoby przechodzące go bezobjawowo, tak jest głównie w przypadku osób młodszych, natomiast najbardziej narażeni na ciężkie powikłania są osoby starsze. Dlatego właśnie tak istotne jest pozostawanie w domach oraz unikanie kontaktów. Jako, że nie ma obecnie ani szczepionki ani leku na koronawirusa warto przede wszystkim mu zapobiegać, przestrzegając zasad kwarantanny, dbając o własną higienę oraz zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych – maseczki ochronne na twarz oraz inne sposoby na zakrycie twarzy

Zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej to obowiązek, który wprowadzony został przez rząd i obowiązywać będzie od 16 kwietnia 2020 roku. Twarz osłaniać możemy jakimkolwiek materiałem – może być to chustka, szalik, apaszka, mają one zakrywać zarówno usta jak i nos. Oczywiście najlepszym sposobem jest zaopatrzenie  się w specjalną maseczkę, można ją uszyć samemu lub zakupić. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca noszenie maseczek o najwyższej klasie ochrony tj. N100 lub N95 (FFP3 lub FFP2). Takie maseczki z klasą ochrony FFP2 94% – odpowiadają klasie amerykańskiej N95 (95%), a FFP3 99% to odpowiednik N100 (99,97%). Procenty wskazane w ochronie to ilość filtrowanych cząsteczek powietrza. Maseczki chronią w bardziej efektywny sposób nasze drogi oddechowe i pomagają w utrzymaniu ich higieny. Oczywiście nie gwarantują całkowitej ochrony, jednak są dodatkowym jej środkiem. Od momentu wprowadzenia nakazu zasłaniania twarzy warto wyposażyć się w taką maseczkę wyższej jakości i z odpowiednią ochroną. 

0