Koronawirus w Polsce – liczba zachorowań w polskich miastach – Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Łódź
Koronawirus stał się tematem numer jeden ostatnich miesięcy. Pandemia, która ogarnęła zasięgiem już niemal cały świat przysparza wielu państwom kłopotów, hamuje gospodarkę i co najważniejsze, zbiera żniwo śmierci wśród ludzi. Epidemia wirusa, która wybuchła w Chinach stosunkowo szybko przeniosła się również do Europy oraz na inne kontynenty, w tym do Ameryki czy Afryki. Koronawirus dotarł także do Polski, jest on już obecny we wszystkich województwach. Mimo, że Polska jak i inne państwa podejmują środki, które mają zapobiegać rozwijaniu się epidemii, i my sami musimy zadbać o naszej zdrowie oraz izolację w najbliższym czasie. COVID-19 można przechodzić bezobjawowo ale w trudniejszych przypadkach, szczególnie u osób chorych przewlekle oraz starszych może on ona prowadzić nawet do śmierci. Poniżej informacje na temat rozwoju epidemii w Polsce, w poszczególnych regionach, wprowadzanych przez Polskę rozwiązaniach oraz kilka wskazań, które pomogą Ci ograniczyć ryzyko zachorowania na COVID-19.
Koronawirus w Polsce 2020 – potwierdzone przypadki
Obecnie w Polsce (04.04.2020) potwierdzonych zostało ponad 3,5 tysiąca przypadków zakażonych koronawirusem. Do tej pory na COVID-19 w Polsce zmarły 73 osoby. Pierwszy przypadek choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu został zdiagnozowany na początku marca, dokładnie 4 marca u pacjenta w województwie lubuskim. Od 14 do 20 marca 2020 roku obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, natomiast 20 marca zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia, które zaskutkowało wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii. Obecnie najwięcej przypadków zdiagnozowano w województwie mazowieckim – ponad 800, w województwie śląskim tych przypadków jest około 480. W województwie śląskim odnotowano także największa liczbę zgonów, bo aż 18. Duża liczba zachorowań wystąpiła także w województwie dolnośląskim – potwierdzono tam 400 przypadków. Polacy przyjmowani są do szpitali zakaźnych w większych miejscowościach takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Grudziądz czy Bydgoszcz.
Działania na rzecz zwalczania koronawirusa Polska
Aby zahamować rozwój epidemii władze Polski podjęły liczne kroki, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zamknięto restauracja, lokale i bary, biblioteki oraz teatry i muzea a także galerie handlowe. Ograniczono korzystanie z przestrzeni publicznych – zamknięto również lasy, place zabaw czy parki. Zamknięto również granice Polski dla cudzoziemców. W różnych miastach takich jak Toruń, Bydgoszcz, Poznań czy Wrocław i Rzeszów ale także mniejszych miejscowościach zamykane są także niektóre sklepy oraz salony fryzjerskie, kawiarnie czy kwiaciarnie. Wszelkie uregulowania wprowadzane przez rząd mają na celu w dużym stopniu odciążenie służby zdrowia i zmniejszenie liczby zachorowań poprzez izolację ludzi. Niezwykle istotnym było zamknięcie szkół, przedszkoli oraz uczelni, tak aby osoby, które są najczęstszymi nosicielami wirusa – osoby młode, które mogą chorobę przejść bezobjawowo nie rozprzestrzeniały dalej wirusa.
Jak uchronić się przed koronawirusem? Czy maseczka ochronna na twarz to skuteczny środek przeciwwirusowy?
Oczywiście nie istnieje coś takiego jak maska antywirusowa, nie istnieje też lek na chorobę wywoływaną nowym typem wirusa. Naukowcy pracują dopiero także nad wynalezieniem szczepionki przeciw koronawirusowi. Obecnie najważniejsze jest izolowanie się i unikanie kontaktu z innymi, szczególnie osobami, które mogły zostać zakażone. Jak wskazuje WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, koronawirus likwidowany może być za pomocą zwykłych środków chemicznych takich jak mydło, preparaty z wysoką zawartością alkoholu oraz preparaty dezynfekujące. Dlatego właśnie, tak niezwykle ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz regularne i częste mycie rąk. Maseczka jest dobrym sposobem na zabezpieczenie naszych dróg oddechowych przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jednak nie może ona stanowić jedynego środka ochrony. Jeśli chcemy je wykorzystywać, warto pamiętać o odpowiednich maseczkach – Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje stosowanie maseczek o najwyższej klasie ochrony tj. N100 lub N95 (FFP3 lub FFP2).W tym czasie najważniejsze jest pozostanie w domu i dbanie o odporność i zdrowie swoje jak i naszych najbliższych, szczególnie osób starszych i z chorobami przewlekłymi najbardziej narażonymi na ciężkie przechodzenie choroby.