Koronawirus w Polsce i na świecie – jak się roznosi, jakie daje objawy, jak się go leczy – wszystko co powinieneś o COVID-19
Koronawirus na całym świecie zbiera coraz większe żniwo. Jednym z centrów epidemii jest Europa, w której najwięcej przypadków stwierdzono w państwach takich jak Włochy czy Hiszpania. Coraz większa zachorowań widoczna jest w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Z epidemii powoli wychodzą Chiny, które są państwem, gdzie pojawiły się pierwsze przypadki. Wuhan, chińska miejscowość w której zanotowano te pierwsze zachorowania stało się światowym symbolem początku epidemii. W Polsce liczba zachorowań ciągle rośnie, pojawiają się również ofiary śmiertelne. W tym czasie niezwykle ważne jest posiadanie rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat tej nowej odmiany wirusa jak i tego jak koronawirus się rozprzestrzenia i jak chronić się przed zachorowaniem na chorobę jaka wywołuje – COVID-19. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji na temat SARS-Cov-2, chorobie jaką jest COVID-19 oraz metod jej leczenia i zapobiegania zachorowaniom.
Koronawirus SARS-Cov-2 – co to takiego, jak się rozprzestrzenia?
Koronawirus SARS-Cov-2 to nowa odmiana wirusa, która wywołuje chorobę COVID-19. Koronawirus jak i inne wirusy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Zarazić się nim można więc poprzez substancje wydzielane podczas kaszlu i kichania, kropelki śliny i wydzielinę z nosa. Taki sposób rozprzestrzenia się wirusa powoduje, że najważniejszym jest ograniczenie kontaktów z innymi oraz przestrzeganie zasad kwarantanny. Budowa koronawirusa pozwala na zwalczanie go za pomocą środków chemicznych. Do tego celu stosowane mogą być substancje takie jak mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne preparaty wirusobójcze. Dlatego poza unikaniem kontaktów, WHO zaleca częste mycie rąk oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym dezynfekowanie powierzchni w swoim otoczeniu.
Jak rozpoznać objawy koronawirusa?
Co istotne koronawirus może wywoływać chorobę, którą przejdziemy bezobjawowo. Szczególnie silne młode organizmy mogą ją tak przechodzić, dlatego tak ważne jest pozostanie tych osób w domach i ograniczenie kontaktów z osobami starszymi, tak aby osoby nieświadome bycia zarażonym nie rozprzestrzeniały choroby na osoby osłabione. Oczywiście zarazić może się koronawirusem osoba w każdym wieku, jednak pacjenci z istniejącymi schorzeniami przewlekłym oraz osoby starszą są szczególnie narażone i zdecydowanie bardziej podatne na wystąpienie cięższych objawów choroby. Wśród najczęściej występujących objawów koronawirusa są przede wszystkim kaszel, gorączka, duszności oraz problemy z oddychaniem. Pojawić mogą się także bóle mięśni oraz zmęczenie. Ze względu właśnie na podobieństwo objawów, COVID-19 pomylić można zarówno z grypą jak i zwykłym przeziębieniem.
Jak się leczy koronawirusa? Czy istnieje szczepionka na koronawirusa z Chin?
Obecnie COVID-19 leczy się głównie objawowo. Nie istnieje lek, który jest w stanie pozbyć się zakażenia. Polega to więc na łagodzeniu kaszlu, zbijaniu gorączki oraz innych objawów. Chorzy, którzy wyjątkowo ciężko przechodzą chorobę trafiają do szpitala i tam są pod opieką lekarzy. O leczeniu decyduje lekarz. Jako, że nie ma ani szczepionki ani lekarstwa na koronawirusa, które mogłoby skutecznie pozbyć się choroby, najważniejsze są działania prewencyjne. Jak więc chronić się przed koronawirusem?
Rękawiczki lateksowe, dezynfekcja, maseczki na twarz, kwarantanna i higiena – sposoby na uniknięcie koronawirusa
WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, która wydaje swoje zalecenia dotyczące postępowania w trakcie koronawirusa, jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji jako, że bazuje ona na wiedzy naukowej. Wedle zaleceń WHO, aby ochronić się przed zachorowaniem najważniejsze jest częste mycie rąk oraz przestrzeganie zasad higieny. Aby ograniczyć negatywny wpływ zewnętrznych czynników na drogi oddechowe i zachować ich dobrą kondycję korzystać można również z maseczek. WHO zaleca wykorzystywanie maseczek z klasą ochrony FFP2 oraz FFP3, maseczki takie gwarantują zapobieganie oddziaływaniu szkodliwych substancji. Bez odpowiednich zasad oraz higieny filtrujące maseczki na twarz nie pomogą nam uchronić się przed zachorowaniem, nie istnieje coś takiego jak maseczka antywirusowa. Poza maskami, stosować warto, szczególnie w miejscach publicznych rękawiczki lateksowe, między innymi w trakcie dotykania różnych powierzchni.