Koronawirus na świecie – Chiny, Niemcy, Hiszpania, Polska – jak państwa radzą sobie z epidemią?
Koronawirus to jeden z największych problemów w obecnym czasie. Do tej pory na całym świecie stwierdzono ponad 954 tysięcy przypadków zachorowań, w tym 700,700 przypadków jest aktywnych. Do dziś, od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2633 przypadki zakażenia, nie żyje 45 osób. Sytuacja jest bardzo trudna w państwach takich jak Włochy czy Hiszpania, w każdym z tych dwóch państw odnotowano bowiem już ponad 110 tysięcy przypadków. Tendencja wzrostowa widoczna jest w dalszym ciągu szczególnie w Hiszpanii, gdzie odnotowuje się najwięcej nowych zgonów. 1 kwietnia w ciągu doby odnotowano tam 950 osób zmarłych. W Hiszpanii tak jak i w Polsce obowiązują pewne obostrzenia – dd dwóch tygodni są tam zamknięte restauracje, a także te sklepy, które nie sprzedają artykułów pierwszej potrzeby. Zamknięte zostały tam także szkoły i uniwersytety. Z domu nie można wychodzić bez powodu. Drugie państwo w Europie, które odnotowuje największą liczbę przypadków to Włochy. Na terenie całych Włoch ograniczono przemieszczanie się komunikacją publiczną, wjazd do Włoch i wyjazd z nich są możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach, obowiązuje zakaz przemieszczania się poza granicę gminy zamieszkania. We Włoszech zawieszono wszystkie zgromadzenia, zamknięto także restauracje i puby. Wstrzymana została także działalność produkcyjna i przemysłowa. Zamknięto szkoły, przedszkola, uniwersytety oraz parki, ogrody publiczne i place zabaw. Poza Europą, najwięcej przypadków odnotowuje się obecnie w USA, obecnie całkowita liczba stwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 w tym państwie to ponad 215 tysięcy osób.
Koronawirus Chiny – skąd koronawirus przywędrował do Europy? Koronawirus z Wuhan.
Koronawirus opanował już prawie cały świat. Pandemia po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w listopadzie 2019 w mieście Wuhan. Dlatego, że choroba po raz pierwszy pojawiła się na terenie Chin nazywana jest także 2019-nCoV China. Wirus zaczął rozprzestrzeniać się jednak niemal na wszystkie państwa na świecie. 11 marca 2020 COVID-19 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Obecnie przypadki choroby odnotowano w ponad 180 państwach i terytoriach. Od 13 marca epicentrum pandemii stała się Europa. Włochy czy Hiszpania to obecnie dwa europejskie państwa, które w największym stopniu dotknęła epidemia. Liczba zachorowań w obu tych państwach już teraz jest większa niż w Chinach. W marcu we wszystkich państwach europejskich, w tym w Polsce zaczęto wprowadzać specjalne obostrzenia. Zamknięte zostały galerie handlowe, muzea, teatry, kina, a także restauracje i puby. Ograniczane jest znacznie przemieszczanie się ludzi. Większość państw zamknęła swoje granice dla cudzoziemców.
Objawy koronawirusa – jak rozpoznać występowanie choroby COVID-19?
Zastanawiasz się czy masz objawy koronawirusa? Jak odróżnić zachorowanie na COVID-19 od innych chorób? Jak się okazuje nie jest to wcale łatwa, bowiem COVID-19 charakteryzuje się podobnymi objawami, do tych które występują w trakcie grypy. Choroba koronawirusowa objawia się przede wszystkim: kaszlem, dusznościami, temperaturą ciała powyżej 38 stopni oraz bólem mięśni. Co istotne, chorobę tę możemy przechodzić nawet bezobjawowo, dlatego też tak niezwykle istotne jest pozostanie w domu i unikanie kontaktu z innymi osobami, abyśmy w takim wypadku unikali dalszego zarażania. Szczególnie ważna jest ochrona przed możliwością zarażenia chorobą osób starszych oraz pacjentów z przewlekłymi chorobami, które są najbardziej narażone na ciężkie przechodzenie choroby.
Jak uchronić się przed zachorowaniem na koronawirusa?
Najlepszym sposobem na ochronę przed koronawirusem jest przestrzeganie zasad higieny – częste mycie rąk minimum przez 30 sekund, dezynfekowanie ich specjalnymi preparatami z odpowiednią zawartością alkoholu a także zapewnienie organizmowi odpoczynku i wystarczającej liczby godzin snu. W miejscach publicznych warto korzystać z rękawiczek oraz specjalnych maseczek ochronnych na twarz, które jednak nie pozwolą Ci w 100% zapobiec zachorowaniu na koronawirusa.
Maseczki ochronne – czy maski na twarz są skuteczne w zapobieganiu zachorowania na koronawirusa?
Jeśli chodzi o maseczki ochronne na twarz nie stanowią one pełnego zabezpieczenia przed zachorowaniem na koronawirusa. Nie istnieje nawet coś takiego jak maseczka antywirusowa. Maski na twarz ochronne mogą jednak ograniczyć ryzyko zainfekowania dróg oddechowych. Pozwalają one ograniczyć działanie szkodliwych czynników zewnętrznych na nasze drogi oddechowe, filtrując powietrze. Wedle zaleceń WHO, rekomendowane maseczki przy koronawirusy to maski ochronne z klasą ochrony FFP2 lub FFP3 (zatrzymują one odpowiednio 94% oraz 99% cząstek w powietrzu). Należy jednak pamiętać, że maseczka nie daje wystarczającej ochrony przed wirusem. Niezbędne jest pamiętanie o przestrzeganiu podstaowowych zasad higienu i unikaniu kontaktu z innymi.