Koronawirus: mapa – skąd się wziął koronawirus, gdzie jest, potwierdzone przypadki na świecie, sytuacja w Europie
Koronawirus jest już obecny w niemal wszystkich państwach na świecie. Do tej pory (03.04.2020) potwierdzono wystąpienie jego przypadków w 204 państwach i terytoriach. Mimo, że epidemia rozpoczęła się w Chinach to w stosunkowo szybkim czasie rozprzestrzeniła się na wszystkie regiony globu. Obecnie najwięcej zachorowań na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa, zanotowano w Stanach Zjednoczonych, Włochach, Hiszpanii, Niemczech oraz Chinach. Największa śmiertelność obserwowana jest w Hiszpanii, Włoszech i USA. Szacuje się, że łączna liczba zachorowań na koronawirusa na świecie przekroczyła już 1 mln osób. Poniżej najważniejsze informacje o koronawirusie – skąd się wziął, gdzie są potwierdzone przypadki jaka jest sytuacja w Europie oraz w Polsce.
Koronawirus z Chin – skąd się wziął nowy wirus?
Pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19 wywoływany przez koronawirusa SARS-CoV-2 został odnotowany w Chinach, chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Stopniowo choroba ta zaczęła się rozprzestrzeniać – początkowo na całe Chiny, a także stopniowo poza ich granice. Nowy wirus, który pojawił się w okolicach listopada/grudnia 2019 roku po raz pierwszy, ze względu na gwałtowne i szybkie rozprzestrzenianie się stał się jednym z największych wyzwań dla całego świata. 11 marca, Światowa Organizacja Zdrowia, uznała COVID-19 za pandemię. Obecnie liczba przypadków w Chinach, które w styczniu były największym ogniskiem zachorowań, zaczyna się zmniejszać. W lutym ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie.
Sytuacja w Europie – koronawirus w państwach UE – Niemcy, Hiszpania, Włochy
Obecnie najwięcej przypadków zachorowań na chorobę wywoływaną koronawirusem w Unii Europejskiej potwierdzono we Włoszech oraz Hiszpanii. Liczba przypadków w każdym z tych państw przekroczyła już liczbę odnotowanych przypadków w Chinach. Najwięcej przypadków śmiertelnych do tej pory odnotowano we Włoszech. W Niemczech, u naszych zachodnich sąsiadów sytuacja jest również poważna, już teraz odnotowano tam więcej przypadków niż w Chinach. W Polsce liczba zachorowań przekroczyła 3 tysiące. Zarówno rząd naszego państwa jak i innych krajów europejskich zdecydowały się na ograniczenie przemieszczania się oraz wprowadzenie licznych obostrzeń w życiu publicznym. W całej Europie zamykane są restauracje, puby, kawiarnie, teatry, kina, biblioteki oraz muzea. Ograniczono działalność sklepów – zamknięto galerie handlowe. Zamknięte zostały również przedszkola, szkoły oraz uczelnie wyższe. Wszelkie działania tego typu mają uchronić nas przed jeszcze większym rozprzestrzenianiem się wirusa. Warto jednak pamiętać, że do ograniczania możliwości zachorowania możemy także przyczynić się sami.
Prewencja przed koronawirusem – jak uchronić się przed COVID-19?
Jako, że koronawirus jest zbudowany w ten sposób, że do jego zwalczania wystarczają środki chemiczne takie jak mydło czy środki do dezynfekcji, najważniejszym środkiem prewencji jest częste, regularne mycie rąk oraz dezynfekowanie ich. Ponadto, niezwykle istotne jest dbanie o odporność organizmu poprzez dostarczanie mu odpowiedniej ilości snu, odpoczynku oraz zbilansowaną dietę. Ważne jest także aby przestrzegać zasad kwarantanny i unikać skupisk ludzi. Warto także dezynfekować także powierzchnie wokół siebie.
Ochronne maseczki na twarz – czy maska filtrująca pozwala uchronić przed koronawirusem?
W dobie koronawirusa wiele osób zadaje sobie pytanie czy istnieje coś takiego jak maseczka przeciwwirusowa. Niestety, nie ma takiej maski na twarz, która pozwoliłaby w pełni ochronić nas przed zakażeniem. Najskuteczniejszą formą ochrony przed zachorowaniem na COVID-19 jest oczywiście unikanie kontaktu z innymi, szczególnie osobami, które były narażone na zarażenie się. Filtrujące maski pomagają jednak chronić nasze drogi oddechowe przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. W tym celu, WHO, Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje stosowanie maseczek o najwyższej klasie ochrony tj. N100 lub N95 (FFP3 lub FFP2). Maseczki FFP2 94% – odpowiadają klasie amerykańskiej N95 (95%), a FFP3 99% to odpowiednik N100 (99,97%). Procenty podane wskazują na ilość filtrowanych cząsteczek powietrza.